sanatçılar

/01

sanatçılarımız

ÜMİT PARSİL

1978 Kahramanmaraş doğumlu olup alanıyla ilgili “Görsel Algılama” ve “Sanatta Yaratıcılık” isimli iki kitabı yayımlandı. Editörlü, uluslararası 3 ayrı kitapta alanıyla ilgili bölüm yazarlığı ile şu ana kadar 5 kitabın editörlüğünü üstlendi. Ulusal ve uluslararası resim yarışmalarında 9 kez jüri üyeliği, 5 kişisel ve 220 karma sergide yer alan sanatçı yerel/genel gazeteler ve dergilerde sanat danışmanlığı yapmakta, sanat inceleme-araştırma yazıları yazmaktadır.
Adıyaman Üniversitesi TBMYO Tasarım Bölüm Başkanlığı yaptı, şu an Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde öğretim görevlisi olarak görevine devam etmektedir.

LEYLA VAZEHİ AFANDİYEVA

Afandiyeva

Leyla Vazehi Afandiyeva, 8 Ağustos 1990 tarihinde Azerbaycan’ın Bakü
şehrinde doğdu. 2008 yılında Azerbaycan Devlet Sanat Akademisi “Mimari Tasarım” fakültesinin “Halı sanatçısı” lisans derecesine kabul edildi. 2012 yılında “Dekoratif uygulamalı sanat eserlerinin restorasyonu ve incelenmesi” fakültesine Yüksek Lisans derecesi ile girdi. İki Kırmızı Seçkin Diploma ile hem lisans hem de yüksek lisans dereceleri ile mezun oldu.
2010 yılından itibaren Azerbaycan Halı Dokumacılar Halk Birliği üyesidir.
Azerbaycan Halı Dokumacılar Halk Birliği, UNESCO’da temsil edilen tek
sivil toplum kuruluşudur. Leyla profesyonel bir halı sanatçısıdır. Oryantal tarzda illüstrasyon minyatür halılar çizer. 2013 yılında sanatçı Azerbaycan Ressamlar Birliği üyesidir ve birçok sergiye katılmıştır.
2020 yılında Azerbaycan Suluboya Derneği Azerbaycan IWS’ye üye oldu.
Leyla, minyatür ve halı eskizlerinin yanı sıra suluboya resmine profesyonel
bir yaklaşım kullanarak uluslararası sergilerde defalarca ülkemizi temsil
etti.Örneğin Norveç, Amerika, Türkiye, Avusturya, Bangladeş, Hindistan,
Pakistan, Rusya, Kore, Endonezya, Venezuela , Arjantin. Suluboya resim, natürmort, yemek sanatı ve manzara, mariana resim konusunda uzmanlaşmış profesyonel bir sanatçıdır. Şu anda Amerika,
Almanya, Türkiye ve İsviçre ve Norveç’te el sanatları seksi koleksiyonlarda yer almaktadır.

BELKIS AKDERE

Belkıs Akdere, 1992 yılında Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde doğdu. 2016 yılında Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nden mezun oldu.  2019 yılında Uşak Üniversitesi Sosyal Bilimler Seramik Bölümü’nde tezli yüksek lisansını tamamladı. Seramik alanında kişisel sergi açtı. Uluslararası sempozyumlarda yer aldı.  Ulusal ve Uluslararası pek çok karma sergilere katıldı.Sanat anlayışında bir iletişim aracı olarak hayvanların insan ve doğa arasındaki ilişkisini sorguluyor. Anlatmak istediği konuyu temsil eden imgeleri mekânın özelliklerini kullanarak, taşınabilir eserlerle izleyiciye deneysel ve tartışmaya açık bir kurgu sergiliyor. Çalışmalarında malzemeyi nasıl kullandığına değil izleyicide yansıyan farklı anlamlara önem veriyor. Sanatsal çalışmalarına Kahramanmaraş’ta devam etmektedir.

OĞUZ KALKAN

Adım Oğuz Kalkan yaklaşık 10 yıldır görsel ve
performans sanatları yanı sıra edebiyat alanında multi
disiplinler çalışmalarımı sürdürmekteyim.Çeşitli
dergilerde yazmanın yanı sıra uluslararası seçkiler ve
sergilerde, projelerde yer aldım.

 

 
GAMZE KIRŞAVOĞLU

1987 doğumlu istanbullu bir reklamcı olan Gamze Kırşavoğlu, 2012 yılından beri resim yapıyor. Şu an özel bir şirkette Kategori Yöneticisi olarak çalışan Kırşavoğlu, 2014 yılında aldığı resim ve çizim eğitimlerini; Sanat Tarihi, Modern-Çağdaş Sanat Okumaları ve Eleştirisi, Sanat Kuramları gibi atölyeler ile sürdürüyor. Resme başlama sürecini “öze dönüş” olarak tanımlayan ve figüratif çalışmalarla başladığı yolculuğunu yağlıboya soyut çalışmalarla devam ettiren Gamze Kırşavoğlu, eserlerinde bilinçaltı imgelerini renklere dönüştürmeyi kendisi ve izleyici için bir tür meditasyon olarak niteliyor. Uzakdoğu seyahatlerinde oldukça etkilendiği budizm felsefesinin yaratım sürecinde büyük katkısı olduğunu belirten Kırşavoğlu, zihnindeki bulanıklıkları bir bütüne dönüştürmenin ve “an”da kalabilmenin yolunu pentürde arıyor. Hafızanın dağınık imgelerinden beslendiğini belirtiyor ve kullandığı canlı renklerle yeni bir görsel hafıza yarattığını düşünüyor. Pentüründe ifade ettiklerinin zihinle direkt bir iletişim kurmasını ve izleyicinin bilincinde uyarıcı bir algı yaratmasını istiyor.
Resim ve sanatla olan bağını “hayati ve temel bir ihtiyaç” olarak nitelendiren Gamze Kırşavoğlu, üretim sürecinin daimi bir öğrencilik olduğuna inanıyor.

BURCU KARABULAK

1985 yılında Hatay’da doğdu.İlkokul,ortaokul ve lise yıllarını Hatay ‘ın Payas ilçesinde
tamamladı.2007 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi
Resim İş Eğitimi Öğretmenliği ‘ni kazandı.Öğrenimine 1 yıl burada devam ettikten sonra 2008
yılında Gazi Üniversitesi Resim İş Eğitimi Anabilim dalında Resim İş Öğretmenliği bölümüne
geçti ve burada lisansını tamamlayarak 2011 yılında mezun oldu.Bu süre zarfında Ankara’da
resim,heykel müzesi ve Gazi Üniversitesi bünyesinde düzenlenen çeşitli karma sergilere ve
projelere katıldı.2012 yılında ilk görev yeri olan Şanlıurfa Akçakale’ye atandı.Buradaki görev
süresinin ardından 2013 yılında memleketi Hatay’a atanan eğitimci sanatçımız 2014 yılından
beri Hatay Payas Fatih Ortaokulunda Görsel Sanatlar Öğretmeni olarak görev yapmakta,
öğrencilerini yetiştirmektedir.Online sergilerde de eserleri yer alan sanatçımız evli ve 2 çocuk
annesidir.

HÜSEYİN BAL

1973 yılında Manisa Salihli de doğdum. 1997 yılında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim bölümünden mezun oldum1998 yılından bu yana Devlet okullarında Görsel sanatlar ogretmeni olarak çalışıyorum. Mezun olduktan sonra pastel boya ile karton üzerine figüratif tazda insanı ve doğayı resmettim. Sanatı anlatma yolum el yapımı kağıt yapmaya başladıktan sonra farklı yollar aç ti bana. Kendi yaptığım kağıtlara suluboya yöntemi ile çizip boyadım resimlere birde boyayı geleneksel yöntemlerle yapma işi girince; Sanatı ifade edişim Ağaçlar yoluyla; onların bize benzeyen yönleri ve bizden ayrılan yönleriyle beynimizin nöral ağlarının birbiriyle bağlantılarını karşılaştırarak anlatma yolunu seçmemle çok farklı açılımlarin önüme çıkmasını  sağladı. Bu yolda ilerlemeye devam ediyorum.

FEYYAZ TÜRKÜN

27 Eylül 1991 yılında Denizli ili Pamukkale Uzunpınar Mahallesinde doğdu. İlk , Orta ve
Lise tahsilini kendi mahallesinde tamamladı. Yüksek tahsilini Kütahya Dumlupınar
Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümü prd pelin Avşar karabaş, Murat Ateşli
atölyesinden derece ile mezun oldu. 2017 yılında Denizli ili Acıpayam ilçesi Kumavşarı
Yadeller Ortaokulunda Görsel Sanatlar Öğretmeni olarak göreve başladı. Denizli Honaz Halk
Eğitim Merkezinde Görsel Sanatlar Öğretmeni Olarak görev yapmaktadır. Resme olan ilgisi
1998’de TRT 2’ deki Resim Sevinci adlı programla başladı.

HAKAN GÜVEN


1993 yılında Eskişehir’de doğdu. 2014’te portfolyou.com sitesini kurdu. 2017’de Eskişehir’de bir kurumda sergi organizasyonlarını üstlendi.2018 de Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi, güzel sanatlar eğitimi bölümünden derece ile mezun oldu. 2020 yılında Anadolu Üniversitesi, Açıköğretim Fakültesi, fotoğraf ve kameramanlık bölümünden mezun oldu. Yontu Art Project Kurucu Ortağı. Sanatçı ayrıca resim, fotoğraf ve baskı resim alanlarında ödüller ve sergilemeler aldı. Çeşitli
çalıştaylarda yer aldı. Fotoğraf ve resim alanında kişisel sergiler açtı. Ulusal ve uluslararası olmak
üzere pek çok karma sergide sanat işleri yer aldı. Akademik eğitimine ve sanatsal çalışmalarına
Eskişehir’de devam etmekte.

OĞULCAN ÖZ


1995’te Bursa’da doğdu. 2013 yılında, Bursa Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi’nden mezun oldu. 2013-2017 yılları arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü 3 No’lu Prof. Nedret Sekban ve Yrd. Doç. Ahmet Umur Deniz atölyesinde lisans eğitimini tamamladı. 2017 yılında başladığı yüksek lisans programını ise 2019 yılında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Prof. Aydın Ayan danışmanlığında hazırladığı “Oryantalizm ve Türk Resim Sanatı Üzerindeki Yansımaları” başlıklı Eser Metni ile tamamlayarak bu kurumdan mezun oldu. 2016, 2017 ve 2018 yıllarında Tüyap, Artist Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı’na katıldı. 2017 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi’nde düzenlenen “Gece-Gündüz Resim Sergisi”, 2017 yılında “Atölye 3 Resim ve Desen Sergisi”, 2019 ve 2020 yıllarında İstanbul’un çeşitli mekânları ile Ankara’da düzenlenen “100 Sanatçı 100 Portre” gibi bazı sergilere katıldı. 2019 yılında Trakya Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu “Edirne Görünümleri” adlı resim yarışmasından ikincilik, 2021 yılında Gaziantep Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu “Gaziantep Millî Mücadele Kahramanları Portre Yarışması”ndan da desen kategorisinde başarı ödülü bulunmaktadır.

NALİN YEŞİLBAŞ ÇELİK


1994 doğumlu Nalin Yeşilbaş, Erzincan Üniversitesi Güzel Sanatlar Resim-İş Öğretmenliği
Bölümü’nden mezun oldu. Resim, heykel, grafik ve baskı gibi farklı disiplinlerde eserler
üreten sanatçı, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitim Bilimleri Enstitüsü Resim-İş Eğitimi Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Plastik açıdan çözümlemelerini çoğunlukla tuval üzerine ve dijital olarak gerçekleştirmekte olan sanatçı, İbrahimî (semavi) dinlerdeki cennetten kovuluş mitlerini Adem ve Havva’dan bu yana oluşan ataerkil zihniyetin izlerini kendi perspektifinden gösterge bilimsel açıdan yansıtmaktadır. Toplumda kadın sorunsalı, kadın bedeni ve örtük çıplaklık durumunu psikososyal yönlerden irdeler. Çalışmalarında çocukluktan itibaren oluşan algılar dahil olmak üzere kadın olarak din huzurundaki kimliğine, konumuna, ve kaygılarına da odaklanır.

AHMET HARMANCI


1990 tarihinde Erzurum’da doğdu. 2014 yılında Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar
Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. 2018 yılında Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat Dalı’nda Tezli Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 2018 yılında Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat Dalı’nda Sanatta
Yeterlik/Doktora eğitimine başladı. 2019 yılında Ağrı İbrahim Çeçen Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı. Çalışmalarında anıtsallık, yücelik kavramlarıyla ilgilenirken aynı zamanda renk ve rengin kültürler üzerindeki etkisi içerisinde, simgesel ve sembolik değerleri üzerinde araştırma yapmaktadır. Bu yönde ürettiği
çalışmalarıyla çok sayıda ulusal, uluslararası ve jürili karma sergiye katılmaktadır.

CANER KEMAHLIOĞLU


1995 Sivas’ta doğdu. dijital kolaj, stilistlik ve küratörlük yapmaktadır. 2018 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Güzel Sanatlar
Fakültesi Resim Bölümü ikincisi olarak mezun oldu. 2019-
2021 yıllarında Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Anabilim Dalı’nda
Yüksek Lisans okumaya hak kazandı. 2018’de Mısır’da yer aldığım Uluslararası Çalıştay
ile Türkiye’yi temsil eden bir ekibin içerisinde “World Youth Art Forum,
Sharm Elsheikh, Ostraka Arts” isimli sergi galasında yer aldı. 2018’de “Sivas Olgunlaşma Enstitü’sü” ile tanıştı. Resim
Bölümünde iki yıl görev yaptı.
72 karma ve Çağdaş sanat
sergisinde yer aldı ve son olarak da Bazaart 2020 sergilenme ve Art Antakya Mansiyon ödülü
aldı.

başak boztürk ​


Bursa’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, resim bölümünden mezun oldu.  Lisans öğrenimi boyunca, Doç. Saime Özlem ÜNER ve Dr. Ögr. Üyesi Murat Mete Ağyar’ın atölyesinde eğitim aldı. Uygulama atölyesi olarak vitray atölyesinde, kurşunlu vitray ve mozaik teknikleri dersleri aldı. 2019  yılında  İstanbul Üniversitesi Kültür Kulübü, resim topluluğuna, örgün olarak, çizim ve teknik resim üzerine dersler verdi. Bu dersler 2020 de pandemi itibari ile dijital olarak devam etti. Eserleri bir çok yerli ve yabancı sergide yer aldı. Ulusal resim yarışmalarından 3 adet Birincilik ödülü bulunmaktadır. 2021 yılı temmuz ayında Galeri Punto tarafından organize edilen “Mekansal Bellek” isimli ilk kişisel resim sergisini düzenlemiştir. Yağlıboya resim, enstalasyon, kurşunlu vitray, mozaik vitray, kolaj ve serbest şekillendirme ile üç boyutlu ve iki boyutlu işler üretmekdir. Sanatçının küratörlüğünü ve organizasyonunu üstlendiği 12 adet grup sergi ve 3 adet kişisel sergi bulunmaktadır. Sanatçı günümüzde Bursa Büyükşehir Belediyesi Busmek kurslarında çocuk ve yetişkin gruplarında resim eğitmenliği yapmaktadır. Aynı zamanda da, Bursa Nilüfer Görükle’de bulunan kişisel stüdyosunda çalışmalarına ve sanat öğrencilerini yetiştirmeye devam etmektedir.

EMİNE BOSTANCI

Emine Bostancı, 1998 yılında Sinop’da doğmuştur. 2016 yılında Atatürk Anadolu Lisesi Yabancı Dil Bölümünden mezun olup bir yıl resim üzerine teknik eğitim alarak, 2017 yılında Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Resim Bölümünde sanat öğrenimine başlamıştır. 2019 yılında Kastamonu Eğitim Fakültesi’nden formasyon eğitimi alıp, 2020 yılında Kastamonu Merkez Ortaokulu’nda stajını tamamlamıştır. 2021 yılında ise okulundan derece ile mezun olmuştur ve Artsteps Sanat Galerisi web sayfası üzerinden ‘’Oyuncaklar Diyarı’’ isimli ilk kişisel sergisini açmıştır. Şu anki süreçte çalışmalarını Sinop’da sürdürmektedir.

NURİ ÖZÇELİK

Nuri Özçelik, 1986’da Eskişehir’de doğdu. Ortaöğretim yıllarından sonra Eskişehir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni bitirdi (2004). Anadolu Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü,  Resim-İş Öğretmenliği Programı, Resim ana sanat dalından mezun oldu (2008). Süleyman Demirel Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Resim Bölümü, Resim Anasanat dalında yüksek lisans eğitimini Kent Dokusu ve Görünümlerinin Resimsel Düzleme Aktarımına Yönelik Araştırmalar ve Uygulamalar’ konulu tez araştırması ile tamamladı (2013). Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Resim Bölümü, Resim Anasanat dalında sanatta yeterlilik eğitimini Prof. Rıdvan Coşkun danışmalığında ‘1980’den Günümüze Çağdaş Türk Resminde Kent İmgesi’ konulu tez araştırması ile tamamladı (2019).  

Özçelik, alanı ile alakalı üç adet kişisel sergi açmış olup, alanı ile akalı üç makale yayınlamış, (2015) Ege Üniversitesi, 6. Uluslararası Egeart Sanat Günleri’ne, (2014) Art Suites Gallery 10. Uluslararası çalıştayına, (2014) 1. Pamukkale üniversitesi Görsel sanatlar lisansüstü öğrenci çalıştayına sanatçı olarak katılmıştır. Aktif olarak Akademi’de ve M.E.B’e bağlı kurumlarda ders vermiş olup, şu anda İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümünde Dr. Öğr. Üyesi olarak çalışmaktadır.

 
 
 

Copyright (c) 2021 GALLERY PUNTO Web Sitesi – Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll to Top